Zerdeçal

Zerdeçal Turmeric


Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya'nın tropik bölgelerde yetişir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır. Hint safranı olarak da bilinen Zerdeçal, zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir.


Zerdeçalın bilinen bir çok faydasının yanında, özelikle son yıllarda dünya genelinde yapılan çalışmalarda bütün kanserli hücrelerde son derece etkili bir ürün olduğu dile getirilmektedir.


İçeriğinde kanseri önemli ölçüde önleyen kurkurmin (curcurmin) adlı madde bulunur. Bu sayede kanserli hücrelerin büyümesini önler. Kolon kanseri, cilt kanseri ve göğüs kanseri gibi kanser türlerine karşı oldukça faydalı bir bitkidir. Prostat kanserine karşı koruma sağlamasının yanında prostat kanseri olan hücrelerin büyümesini önler. Yapılan araştırmalara göre radyasyon kaynaklı kanserlere karşı koruma sağladığı ortaya çıkmıştır. Lösemi yani kan kanserine karşı da faydalı bir bitkidir. Yapılan araştırmalara göre çocuklukta lösemiye yakalanma oranını düşürür.Extrakt Nedir? , Kurutulmuş bitkilerden, özel ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak, ayrıştırma (osmoz) işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonucunda elde edilen, ilaç hammaddesi olarak da kullanılan bitki özlerine (etken maddelere) "EKSTRAKT" denir. Savgu Zerdeçal Exratı (250ml), yaklaşık 2500 - 3000 KG üründen extraksyonu yolu ile elde edilmiştir.


Amerikalı doktor, Carolyn Anderson, Zerdeçal, karabiber ve zeytinyağının karıştırılarak kullanımın, kanseri önlediği gibi, kötü huylu kanser hücrelerini de yok ettiğini belirtmektedir.

Karabiber, zerdeçalın vücut tarfından emilimini iki bin kat arttırarak zerdeçalın faydasını maksimum seviyeye çıkartır. SAVGU bu bilgiler ışığında ürünün de ZERDEÇAL EKSTRAKT ve KARABİBER EKSTRAKTINI birlikte sunmaktadır.
Zerdeçal&Karabiber

 

Savgu Kurumsal

 

Zerdeçalın  Faydaları
Hammadde Kalİtesİ

Curcuminin Antioksidan, Antitümöral, Antiinflamatuar, Antikarsinojenik, Antialerjik, Anti Demans etkileri ve serbest radikal çöpçüsü olduğu yapılan birçok çalışmayla gösterilmiştir.

Tabi etki mekanizmasının daha etkili olabilmesi ve hedefe daha kolay ulaşılabilmesi için bu bitkinin bitkisel sıvı ekstratları üretilmektedir.

Antİ Tümöral

Meme bezi, ağız, özafagus, mide, bağırsak, kolon, akciğer ve karaciğerin tümör genesisini baskıladığını ortaya koymaktadırlar. Curcuminin farklı tümörler üzerinde de çok farklı mekanizmalarla etki gösterdiği ifade edilmektedir.

İnflamasyonu baskılar, hücre poliferasyonunu inhibe eder ve belli onkogenleri baskılayarak, tümör implantasyonunu ve karsinojenlerin biyotransformasyonunu inhibe ettiği çeşitli çalışmalarla ortaya konulmaktadır. Yani bu demek oluyor ki mükemmel bir anti-tümöral ajandır.

Kanser Avcısı

İçeriğindeki Curcumin, GST adı verilen kanserojen maddelerin vücuttan atılmasında görev alan ve DNA zararına karşı dokuları koruduğu düşünülen enzimi faaliyete geçirir. Böylece ilaçlar, yiyecek bileşenleri veya gıda katkı maddeleri ile vücuda alınan toksik ve kanserojenik bileşiklere karşı dokuları korur.

Çeşitli araştırmacılar tarafından tümör hücrelerinin ölümünü teşvik ettiği dolayısıyla kansere karşı ajan olduğu dile getirilmiştir. Meme kanserli hayvanlarda uygulanan curcumin tedavisi kanser hücrelerinin ölümsüzlüğünü sağlayan telomeraz aktivitesini azaltarak kanser oluşumunu önleme yolunda çok etkili bir uygulama olarak değerlendirilmektedir.

Radyasyon Koruyucu

Radyasyon, hücre içi moleküllerde ve daha önemlisi genetik materyal olan kromozomlarda (DNA), kimyasal bağların kopmasına neden olmaktadır. Mutasyon olarak adlandırılan bu genetik hasarlar hücre tarafından tamir edilemez ise hücreyi ölüme götüren metabolik süreci başlatan değişikliler meydana gelir.

Curcumin ise serbest radikalleri tutarak DNA yı oksidatif hasardan korur. Radyasyona karşı koruyucu etkisi, antioksidan özelliğinden kaynaklanmaktadır. C vitamini ile birlikte radyasyon hasarında ortaya çıkan serbest radikalleri bağlar.

Uçuklara Etkİsİ Herpes Simpleks

Zerdeçalın antiviral etkisi dolayısı ile birçok insanın yaşam kalitesini bozan ve kötü bir görüntüye sebep olan uçuklara neden olan Herpes Simplex virüsünü yok ettiği birçok bilimsel dergide yayımlanmıştır.

Alzhimera Karşı Etkİlİ

Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığına gidişi engeller. Ayrıca beta amiloit plakalarının gelişimini yavaşlattığını göstermiştir. Bir araştırmaya göre, zerdeçalın içinde bulunan bir alaşım, beynin tedavi ve iyileşme sürecinin bir parçası olduğu düşünülen sinir hücrelerinin büyümesini sağlıyor.
Almanya'nın Jülich kentindeki Sinirbilimi ve Tıp Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, zerdeçal da bulunan aromatik turmerone adlı bileşeni farelere enjekte etti ve daha sonra beyinleri tarandı. Beyinde, sinir hücrelerinin büyümesiyle bağlantılı olduğu bilinen bölgelerin aromatik turmerone enjeksiyonundan sonra daha aktif olduğu görüldü. Bilim insanları, bileşenin beyin hücrelerinin yaygınlaşmasını sağladığını söylüyor.

Diabete Etkİsİ

Zerdeçal orta düzey diyabet sorunların giderir, insülin görevi gördüğü için kan şekerini sağlıklı bir seviyde tutar. Bir başka önemli yararı ise tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir.

Zerdeçalın diyabet tedavisinde etkisini konu alan bir araştırma 2009 yılında Biochemistry and Biophysical dergisi tarafından yayınlandı. Bu araştırmada zerdeçalın aktif maddesi Curcumin'in diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtan 500 kat daha etkili olduğu tespit edildi.

Bağışıklık Sİstemİne Etkİsİ

Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve serbest radikallere karşı etklidir. Yapılan bazı araştırmalar zerdeçalın antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirici ve bazı bakterileri öldürücü etkileri olduğunu da göstermiştir.

Bunların yanı sıra zerdeçalın sıkça kullanıldığı diyetleri uygulayan kişilerde, güçlü bir antioksidan olarak bilinen ve vücuttaki zararlılarla birleşerek bunları nötrleyen "glutatyon" maddesinin üretiminin arttığı da tesbit edilmiştir.

Sİndİrİm Sİstemİne Etkİsİ

Zerdeçal, uzun zamanlardan bu yana mide yatıştırıcısı olarak kullanılmaktadır ve özellikle kabızlık, kramp ve hassas bağırsak sendromu için faydalıdır.

Zerdeçalın iltihap önleyici özelliği, ülser gelişimi ve bağırsakta kanama şansını düşürmede rol oynamaktadır. Zerdeçal genellikle iltihabi bağırsak hastalığı ve crohn hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıktan mustarip olan hastalar için tavsiye edilmektedir. Zerdeçalda bulunan diyet lifi önemlidir ve sindirim sürecini düzeltmeye yardımcı olur.

Almanya'da yiyecek ve ilaçları denetleyen komisyon, zerdeçalın sindirim problemleri için kullanılmasını onaylamıştır.

Solunum Yolları Enfeksİyonlarına Etkİsİ

Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve serbest radikallere karşı etklidir. Yapılan bazı araştırmalar zerdeçalın antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirici ve bazı bakterileri öldürücü etkileri olduğunu da göstermiştir.

Bunların yanı sıra zerdeçalın sıkça kullanıldığı diyetleri uygulayan kişilerde, güçlü bir antioksidan olarak bilinen ve vücuttaki zararlılarla birleşerek bunları nötrleyen "glutatyon" maddesinin üretiminin arttığı da tesbit edilmiştir.

Kalp Sağlığına Etkİsİ

Zerdeçal, içerisinde bulunan curcumin ve B6 vitamini sayesinde kardiyovasküler sağlığını artırır. B6 vitamini, hücre çeperlerine zarar veren negatif bir fiziksel türev ürün olan homosistein üretimini etkili bir biçimde engeller.

Zayıflayan bu çeperler kalpte bir takım rahatsızlıklara yol açar. Curcumin ise, fazla LDL'yi damarlardan atarak kolesterol seviyesini dengeler. Bu da damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur.

Kİstİk Fİbroza Etkİsİ

Felç edici, ölümcül olmasına rağmen kanser veya kalp hastalıkları kadar tartışılmamasına rağmen Kistik Fibroz hastalığı, ağır mukus ile akciğer ve pankreasa saldırır.

Zerdeçal içerisinde bulunan curcumin, bu ölümcül hastalığı önlemede yardımcı olur.

 
 
 
 
Açıklama :


Sitede ki ürünler kesinlikle ilaç değildir. İlaç yerine kullanılamaz. Sadece gıda takviesi olarak kullanılabilinir. Bir ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşüp tavsiye almanız önerilir.